آموزش معکوس چیست و چه تاثیری روی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دارد؟

تاریخ ارسال : 1401/02/27

یک از روش های آموزشی جدید، آموزش معکسو هست که توی انی مطلب کامل بهتون توضیح می دم.

آموزش معکوس یک روش آموزشی جدید است که به یادگیری بهتر دانش آموزان و افزایش بازدهی کلاس درس کمک می‌کند. در این روش جای آموزش در کلاس درس و انجام تکالیف در خانه با یکدیگر عوض می‌شود. حالا این به چه معناست؟

یعنی معلم ابتدا مباحث درسی جدید را به صورت آنلاین و از طریق ویدئوهای آموزشی به دانش آموزان در منزل آموزش می‌دهد. سپس دانش آموزان در کلاس درس و با کمک معلم، تکالیف و تمرینات مربوطه را انجام می‌دهند و اشکالات آنها کاملا برطرف می‌شود.

این روش تدریسی ساده اما بسیار تاثیرگذارو پربازده، آموزش معکوس  یا کلاس درس معکوس نام دارد. اما چرا این روش به تازگی اینقدر معروف شده و چطوری به یادگیری بهتر دانش آموزان کمک می‌کند؟

 

مهم‌ترین فواید یادگیری معکوس عبارتند از:

 

  1. اعتماد به نفس دانش آموزان افزایش می‌یابد.

دانش آموزان بدون احساس خجالت یا شرمندگی می‌توانند هر چند بار که بخواهند، ویدئوهای آموزشی را نگاه کنند. خیلی از مواقع دانش آموز تنها با یک یا دو بار توضیح دادن معلم، مبحث جدید را یاد نمی‌گیرد و از پرسیدن دوباره در بین هم کلاسی‌هایش احساس شرمندگی می‌کند.

اما با کمک آموزش معکوس هر فردی بسته به سرعت یادگیری خود می‌تواند محتوای درسی جدید را بیاموزد و وقت کافی برای مرور و تمرین آن داشته باشد. این مورد تاثیر مستقیم بر روی افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان دارد.

 

  1. دیگر هیچ دانش آموزشی در کلاس از درس عقب نمی‌ماند.

در طول سال تحصیلی ممکن است مشکلات زیادی مانند بیماری برای دانش آموزان به وجود آید که باعث غیبت آنها و در نتجیه عقب ماندن از مباحث درسی می‌شود.

در روش آموزش معکوس حتی دانش آموزان غایب نیز می‌توانند در منزل با نگاه کردن ویدئوهای آموزشی، محتوای درسی را یاد بگیرند. بدین ترتیب دیگر دانش آموز و والدین او استرس یا نگرانی بابت درس‌های عقب مانده ندارند. ضمن آنکه معلم نیز مجبور به تکرار مباحث نیست و بار سنگینی از روی دوش او برداشته می‌شود.

 

  1. دانش آموزان چالش‌های درسی جدید را در کنار معلم پشت سر می‌گذارند.

در بسیاری از مواقع دانش آموزان درس جدید را در کلاس کاملا یاد می‌گیرند اما موقع حل تمرینات و انجام تکالیف در خانه با مشکل جدی مواجه می‌شوند. یک مزیت مهم کلاس درس معکوس و آموزش آنلاین، از بین رفتن این چالش برای دانش آموزان است.

در آموزش معکوس دانش آموزان مبحث درسی را در خانه یاد می‌گیرند. سپس در کلاس با کمک معلم به حل تمرینات و رفع اشکالات خود می‌پردازند. بدین ترتیب دیگر هیچ سوال یا ابهامی در ذهن دانش آموز باقی نمی‌ماند و محتوای درسی برای او کاملا تفهیم می‌شود.

 

  1. والدین کنترل بیشتری بر روی یادگیری فرزندانشان دارند.

از آنجا که اولین مرحله آموزش معکوس یعنی آموختن مبحث جدید به دانش آموزان در منزل و به صورت آنلاین انجام می‌شود، والدین می‌توانند بر روی یادگیری و عملکرد فرندان خود نظارت بیشتری داشته باشند.

 

و در آخر:

آموزش معکوس یک روش بسیار سودمند و پر بازده است که هم به نفع دانش آموز و هم به نفع معلمان می‌باشد. به شما نیز توصیه می‌شود تا با یادگیری مهارت‌های کافی، شیوه آموزش معکوس را در کلاس درس پیاده کنید و نتایج شگفت انگیز آن را در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان خود ببینید.

نرم افزار مدرسه

دایاموز یک نرم افزار مدرسه همه کاره هست.

دایاموز دایاموز

نویسنده

2

مقاله

1401/02/27

تاریخ ایجاد